• Školské špeciálne pedagogičky

• Školské špeciálne pedagogičky:

Mgr. Daniela Jakubisová – 2. stupeň ZŠ

e-mail: specvych@gmail.com, tel.: 0918 783 413

Mgr. Stanislava Machajdíková - 1. stupeň ZŠ

e-mail: specped.tur@gmail.com, tel.: 0911 098 845

tel.:

Konzultačné hodiny pre rodičov po predchádzajúcej telefonickej alebo mailovej dohode v ranných alebo popoludňajších hodinách.

Práca   školského  špeciálneho  pedagóga je prácou so žiakmi,  rodičmi, učiteľmi, vedením školy a školskými poradenskými zariadeniami.

Náplň práce možno zahrnúť do týchto oblastí:

• Práca so žiakmi / individuálne, alebo na hodine v triede/
          • Spolupráca s učiteľmi a vedením  školy /metodická  a konzultačná/
          • Spolupráca s rodičmi /už diagnostikovaných detí ale aj tam, kde sa problémy objavujú/
          • Sprostredkovanie informácií a styk  s poradenskými zariadeniami
          • Predkladanie návrhov a podnetov  na zefektívnenie výchovno – vzdelávacej práce.

Špeciálny pedagóg  usmerňuje výchovu a vzdelávanie žiakov so špecifickými poruchami učenia v škole na základe príslušných právnych predpisov.

Pracuje  individuálne  alebo na hodine  so žiakmi  s vývinovými poruchami učenia /dyslexia, dysgrafia, dysortografia, dyskalkúlia/, s poruchami aktivity a pozornosti /hyperaktivitou, ADHD, ADD/ a s deťmi s narušenou komunikačnou schopnosťou respektíve inými zdravotnými obmedzeniami.

Poskytuje podporu žiakom s adaptačnými problémami v 1. ročníku ZŠ. Vykonáva depistáž žiakov s potencionálnymi problémami v učení a správaní. Usmerňuje rodičov týchto detí.

V procese vzdelávania  poskytuje individuálne začlenenému žiakovi špecifické  služby - možnosť prípravy na kvartálne vedomostné previerky  a ich  vypracovanie v podmienkach umožňujúcich  lepšiu koncentráciu na prácu.

V  prípade potreby zakladá, vedie, aktualizuje a v spolupráci s vyučujúcim vypracováva individuálny výchovno-vzdelávací program pre individuálne začleneného žiaka a poskytuje servis tak žiakovi ako aj metodickú pomoc  pedagógom.

V čase konzultačných hodín je tu pre rodičov a v čase vyučovania i v čase mimoškolskej činnosti  je tu pre žiakov, ktorí  potrebujú pomoc, radu, či usmernenie pri riešení svojho problému.

Podľa potreby spolupracuje a sprostredkováva styk s ostatnými poradenskými inštitúciami.

Spolupracujeme s poradenskými zariadeniami:

CPPPaP na Švabinského 7 v MČ Bratislava - Petržalka,

Detským integračným centrom HANDY na Stálicovej 1 v MČ Bratislava - Ružinov, Súkromným poradenským zariadením KORY na Uhrovej ulici

Autistickým centrom Andreas.

Aj keď je súčasťou práce školského špeciálneho pedagóga aj podieľanie sa na výchove a vzdelávaní žiaka, neznamená to, že vykonáva pracovnú činnosť charakterizovanú ako vzdelávaciu činnosť vykonávanú učiteľom, t.j. nemá doučovať žiaka v jednotlivých predmetoch.

Školská úspešnosť žiaka so špeciálno-pedagogickými potrebami závisí predovšetkým na  jeho vôľových vlastnostiach, spolupráci pedagógov a rodičov, a tiež spolupráci rodičov s poradenským zariadením. Dôležitá je úroveň vzájomnej komunikácie, schopnosti robiť spoločné rozhodnutia a pozitívneho vzájomného postoja ku spolupráci všetkých členov teamu.