• Zápis do 1. ročníka ZŠ pre školský rok 2024/2025

•

• Riaditeľstvo Základnej školy Turnianska 10, v zmysle zákona č. 245/2008 Z. z. (Školský zákon) oznamuje rodičom budúcich prvákov, že zápis do 1. ročníka ZŠ pre školský rok 2024/2025 sa uskutoční v  dňoch:

12. apríla 2024 (piatok) v čase od 15.00 – 18.00 hod. v budove základnej školy

13. apríla 2024 (sobota) v čase od 8.00 – 12.00 hod. v budove základnej školy

Elektronická prihláška bude spustená 11. marca 2024.

Školský obvod ZŠ Turnianska 10, v ktorom má dieťa trvalý pobyt, platí pre tieto spádové ulice: Antolská, Betliarska, Bzovícka, Humenské námestie, Fiľakovská, Sitnianska, Urpínska, Jantárová cesta (od Betliarskej po Panónsku), Jasovská, ulice Krásnohorská, Ľubovnianska, Turnianska, Vyšehradská (čísla 25-39) a Žehrianska.

Na zápis musia  prísť s dieťaťom  obaja zákonní zástupcovia a priniesť:

Do prvého ročníka sa prijíma dieťa, ktoré do 31. 8. 2024 dovŕši šiesty rok veku a dosiahlo školskú spôsobilosť. Pri zápise môže okrem pedagógov posudzovať primeranú telesnú, psychickú a sociálnu vyspelosť dieťaťa a jeho motorické schopnosti školský psychológ, školský špeciálny pedagóg.

Ak zákonný zástupca dieťaťa požiada o to, aby bolo na plnenie povinnej školskej dochádzky výnimočne prijaté dieťa, ktoré nedovŕšilo šiesty rok veku, je povinný k žiadosti predložiť súhlasné vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a súhlasné vyjadrenie všeobecného lekára pre deti a dorast.

Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roku veku nedosiahlo školskú zrelosť môže riaditeľ školy, na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu, rozhodnúť o odložení začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky o jeden školský rok. Povinnou súčasťou žiadosti sú odporučenie všeobecného lekára pre deti a dorast a odporučenie príslušného zariadenia CPPPaP.

Dôvodom na odklad školskej dochádzky môže byť:

Rozhodnutie o prijatí

V prípade, ak má riaditeľ školy k dispozícii všetky požadované dokumenty, rozhodne o prijatí dieťaťa do 15. júna 2024.

Od 11. marca 2024 budú zverejnené na webe školy elektronické prihlášky do 1. ročníka, ktoré je potrebné vyplniť. Do prihlášky je potrebné uvádzať údaje tak, ako sú uvedené na úradných dokumentoch (rodný list, OP) aj s diakritikou. Pre urýchlenie zápisu môžete prihlášku vyplnenú a vytlačenú priniesť.

Usmernenie k zápisu do 1. ročníka a prijímaniu detí na vzdelávanie v základnej škole na školský rok 2024/2025

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo školstva“) vydáva k zápisu do 1. ročníka základnej školy a prijímaniu detí na vzdelávanie v základnej škole na školský rok 2024/2025 nasledujúce usmernenie. Tento dokument sa vzťahuje na prijímanie detí na vzdelávanie v základnej škole bez ohľadu na zriaďovateľa.

USMERNENIE K ZÁPISU DO 1. ROČNÍKA ZÁKLADNEJ ŠKOLY A PRIJÍMANIU DETÍ NA VZDELÁVANIE V ZÁKLADNEJ ŠKOLE NA ŠKOLSKÝ ROK 2024/2025

Príloha č. 1 – Čestné vyhlásenie zákonného zástupcu

Príloha č. 2 – Písomné vyhlásenie zákonných zástupcov

Príloha č. 3 – Povinná príloha k elektronickej prihláške

• rodný list dieťaťa - prefotený + originál
          • občiansky preukaz oboch zákonných zástupcov a ich prítomnosť.
          • dieťa sa narodilo medzi májom a augustom;
          • má problémy s výslovnosťou alebo nevie formulovať vety;
          • nevydrží sa sústrediť a nezapamätá si vetu;
          • nedokáže sa orientovať v čase, neovláda priestorovú orientáciu;
          • nevie dodržiavať základnú hygienu, samostatne sa obliekať, obúvať, vyzliekať, nevie stolovať;
          • nepozná údaje o sebe (rodine, adresu, svoj vek);
          • nemá záujem o učenie, nie je prirodzene zvedavé na nové veci, nekladie otázky;
          • je nezrelé, neposedné, netrpezlivé;
          • dieťa je príliš malé na to, aby mohlo sedieť v školskej lavici.