• Možné známky šikany, ktorým by mali rodičia venovať pozornosť

( podľa : Říčan, Agresivita  a šikana mezi dětmi, 1995)

1.      Za dieťaťom neprichádzajú domov spolužiaci alebo iní kamaráti.

2.      Dieťa nemá ani jedného kamaráta, s ktorým by trávilo voľný čas.

3.      Dieťa nie je pozývané na návštevu k iným deťom.

4.      Má nechuť ísť ráno do školy (najmä ak malo predtým školu rado). Odkladá odchod z domu, prípadne je na ňom možné pozorovať strach. Strata chuti do jedla.

5.      Dieťa chodí do školy a zo školy najkratšou cestou, prípadne strieda rôzne cesty, prosí o odvezenie autom.

6.      Chodí domov zo školy hladné ( agresori mu berú desiatu alebo peniaze na desiatu).

7.      Zaspáva s plačom, má rušivý spánok, kričí zo sna.

8.      Dieťa stráca záujem o učenie a schopnosť sústrediť sa.

9.      Býva doma smutné, apatické, alebo sa objavujú výkyvy nálad, zmienky o možnej samovražde. Odmieta sa zveriť s tým, čo ho trápi.

10.  Žiada peniaze, pričom udáva nedôveryhodné dôvody, prípadne  doma kradne peniaze.

11.  Dieťa nápadne často stráca osobné veci.

12.  Dieťa je neobvykle nečakane agresívne k súrodencom alebo iným deťom, možno prejavuje aj hnev voči rodičom.

13.  Sťažuje sa na neurčité bolesti brucha alebo hlavy, možno ráno zvracia, snaží sa zostať doma. Svoje zdravotné problémy môže preháňať, prípadne aj simulovať.

14. Dieťa sa zdržiava doma viac ako je vo zvyku.