• Začiatky osídlenia pravého brehu Dunaja siahajú do 13. storočia. Súčasťou Veľkej Bratislavy je  Petržalka od 1946. Napriek tomu, že  bola v dvadsiatych rokoch 20. storočia najväčšou obcou v Československej republike, mala len jednu ľudovú školu. Postupne sa tu však v ďalších rokoch budovali štátne ľudové školy, meštianska i evanjelická ľudová škola. Od roku 1973 sa začala likvidácia starej Petržalky, sa kryštalizovala súčasná podoba tohto sídliska. Došlo k obrovskému nárastu domov, bytov i počtu obyvateľov, čo ovplyvnilo výzor ale aj charakter Petržalky. Pre množstvo detí boli potrebné nové školy.

História

V osemdesiatych rokoch mohutne rástlo nové bratislavské sídlisko – Petržalka. Sťahovali sa sem noví obyvatelia - mladé rodiny s deťmi. Uprostred panelákov rástla závratným tempom škola. Najprv bola jama, potom betónové piliere. Kostra školy dávala tušiť jej budúci tvar a jama pri nej sľubovala bazén.

Začiatkom januára 1984 Dr. Galbavý, vedúci personálneho oddelenia na odbore školstva Bratislava IV, zvolal budúci učiteľský zbor na ZŠ Bebelova 10. Okrem bežných formalít požiadal o pomoc pri príprave školy na otvorenie. Druhý polrok školského roka 1983/84 sa mal začať 1. februára. Ostávalo desať dní. Bolo treba zaktivizovať rodičov budúcich žiakov, aby nanosili lavice a stoličky do tried. Okná, podlahy, schodištia, vtedy čistili všetci a nik nerozlišoval, kto je riaditeľka, kto upratovačka a kto rodič.

• 1. február 1984
          • 1. februára 1984  škola na Bebelovej 10 slávnostne otvorila svoje brány.Vo vedení školy, okrem riaditeľky školy PaedDr. Marty Čiernej, boli dvaja zástupcovia – muži. Pavol Černek a Ján Juríček, obaja skúsení dlhodobí pracovníci školstva. Pôvodne 22 triedna budova pri otvorení mala 17 tried, z toho iba 5 na II. stupni. Prvé roky boli bez telocvične, bez bazéna. Neskôr sa dostavala 10 triedna prístavba. Po roku 1989 bola Bebelova ulica premenovaná na Turniansku.V školskom roku 1984/85 počty tried rastú dostavbou okolitých domov. 1. septembra je už 8 prvých tried. Veď Len prváci zaplnili celú vstupnú halu.V školskom roku 1985/86 je už 34 tried a dvojzmennosť na I. stupni. Zameranie školy je prírodovedné a športové. Spevácky zbor pod vedením pani učiteľky Evy Lužákovej mal v tom čase až 60 členov.

Riaditeľkou novej školy je PaeDr. Marta Čierna

V školskom roku 1986/87 sa presunula časť žiakov a učiteľov do  novootvorenej ZŠ na Furcevovej ulici (terajšia Žehrianska )

V školskom roku 1987/88 sa opäť zväčšil počet tried na 33. Časť žiakov sa učí v budove po zrušených detských jasliach.

V školskom roku 1989/90 je až 42 tried, otvára sa bazén.

• November 1989
          • November 1989 si vynútil zmenu vo vedení školy, riaditeľom sa stáva Mgr. Eugen Svitek.

Škola sa zamerala na vyučovanie cudzích jazykov.

V školskom roku 1990/91 sa ruší výučba ruského jazyka, zavádza sa anglický a nemecký jazyk.

V školskom roku 1991/92 sa  v škole otvárajú jazykové triedy s výučbou jazyka od tretieho ročníka. Pani učiteľka Prochotská zakladá športový klub Amos,.v ktorom úspešne pracoval najmä plavecký oddiel.

Bebelova ulica sa premenovala na Turniansku.

V školskom roku 1992/93 sa škola snažila o pretransformovanie na osemročné gymnázium. Tento plán, žiaľ, nevyšiel.

V školskom roku 1994/95 výrazne klesol počet žiakov a do prístavby sa z Dúbravky prisťahovala Škola pre nadané deti, ktorá bola začlenená pod spoločné riaditeľstvo. V ďalších rokoch si škola udržiava predchádzajúcu orientáciu na jazykové triedy.

• 1. máj 1997
          • V januári 1997 odchádza zo školy riaditeľ Mgr. Eugen Svitek, na jeho miesto prichádza od 1. mája 1997  konkurzom určený riaditeľ Mgr. Juraj Ďurkovský

1. júla 1997 prechádza škola do právnej subjektivity.

V školskom roku 1997/98 sa mení orientácia školy. Okrem jazykových tried sa otvára v piatom ročníku športová trieda – plavecká. V decembri 1997 sa zakladá športový klub Vivus so zameraním na volejbal.

Od 1. januára 1998 sa odčleňuje Škola pre nadané deti. K ich odsťahovaniu prišlo až 1. augusta 2000.

V auguste 2000 dochádza k zlúčeniu dvoch susedných škôl z dôvodu ubúdania detí na sídlisku Do budovy ZŠ Turnianskej sa po 13-tich rokoch vrátila základná škola zo Žehrianskej ulice.

Orientácia školy je naďalej na jazykové a športové triedy. Zo ZŠ Žehrianska prišla aj jedna trieda s prírodovedným zameraním. Učiteľské aj žiacke kolektívy dvoch doposiaľ súperiacich škôl sa pomaly zžívajú. Začína sa nová éra školy. Spojenie prinieslo rozšírenie možností realizácie pre žiakov. Paleta krúžkov je ešte pestrejšia, prakticky každé dieťa si môže nájsť ten svoj, aby sa mohlo vyžiť.

V ďalšom období si škola vybudovala postavenie jednej z najlepších škôl v Petržalke.  Ohodnotenie školy v TOP 105, umiestnenia v súťažiach, olympiádach, a uplatnenie žiakov na stredných školách hovorí samo za seba. Medzi prvými sa v roku 2002 zapojila do Projektu Infovek.

• Február 2004
          • V školskom roku 2003/04 klesol počet žiakov na 500. Učí sa len v hlavnej budove. Vo februári 2004 preberá riaditeľské miesto RNDr. Daniela Leštinská.

Zameranie školy sa postupne mení. Odrastajú jazykové a športové triedy. Škola sa orientuje na environmentálne projekty. Úspešne sa zapája do rôznych, aj medzinárodných projektov. Jazyky sa však učia už od prvého ročníka.

• August 2013
          • V Auguste 2013 sa stáva riaditeľkou školy Mgr. Zlata Halahijová.

Pod jej vedením škola nadobúda novú tvár. Rekonštruujú sa tridsaťročné priestory školy a v spolupráci s rodičmi sa mení na modernú školu pre  dnešnú dobu.

• Zaspomínajte si na bývalé učiteľské zbory :